Pioneers in the industry, we offer pasta dryer machine from India.
₹ 3500000 / Unit Get Latest Price
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Capacity | 500 Kg to 1000 Kg |
| Capacity Per Hour | 500 kg/hr |
| Machine Type | 1- Stage |
| Finish | Polished |
| Body Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Pasta Shape | Fusilli, Penne, Spaghetti, Elbow, Shell, Vermicelli, Macaroni |
| Power Source | Electric |
| Phase | 3 Phase |
| Material | SS |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Motor Power | 1 HP |
| Usage Area | Food Factory |
| Brand | SARP, Sandore, AXOR, CEPI, Sancassianao, Capitanio, etc. |
| Usage/Application | Industrial |
| Electricity Consumption | 8 kW/hr |
| Dimension | 2 X 3 X 3.2 meter |
Minimum order quantity: 1 Unit
Sarang Dongare (Director)
E And S Food Technologies Private Limited
2nd Floor, S2-19, Shoppe Dosti Imperia, Ghodbunder Service Road, Manpada
Thane - 400607, Maharashtra, India