Our range of products include automatic pasta making machine 300kg hr, pasta production machine 500 kg-hr, industrial pasta making machine, commercial pasta making machine, automatic pasta making machine and macaroni and pasta making machine.
₹ 16500000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Capacity | 300kg/hr |
| Machine Type | Extruder Type |
| Finish | Polished |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Pasta Shape | Shell, Fusilli, Penne, Vermicelli, Macaroni, Spaghetti, Elbow |
| Power Source | Electric |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Material | SS304 |
| Phase Type | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Usage Area | Food Factory |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 12 Months |
| Output | 300kg/hr |
| Capacity Per Hour | 500 kg/hr |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sarp machinery for dry pasta: long and short pasta, regional pasta, and with particular shapes.
Sarp is specialized in designing and realizing industrial machinery for the production of dry pasta with a semiautomatic process. Our plants are thought to sustain a workflow that goes from 200 kg/h to about 700kg of pasta per hour. This type of machinery is ideal if you have a semiautomatic industrial production line of dry pasta or if you need to produce typical regional pasta (for example trofie Genovesi or fregola Sarda), o that has a peculiar and elaborate shape (like the conchiglione). Stamps for pasta that we provide you are interchangeable according to the needs of your production: with a single machine, you can create different types of pasta. Sarp dry pasta lines and machinery are compatible with all the flours: mixed, gluten-free, whole grain, raw or pre-cooked.
₹ 27500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 500 kg/hr |
| Capacity | 500kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Machine Type | Vacuum Extruder |
| Finish | Polished |
| Pasta Shape | Macaroni, Vermicelli, Spaghetti, Shell, Elbow, Fusilli, Penne |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Material | SS304 |
| Phase Type | Three Phase |
| Motor Power | 3 HP |
| Control Type | PLC Control |
| Usage Area | Pasta Plant |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 12 Months |
| Output | 500kg/hr |
| Make | Italian |
| Brand | SARP |
Minimum order quantity: 1 Piece
Every Sarp system is composed of different components, that you can interchange according to your needs, by integrating a single machine in your company production or considering the whole and complete line of production. We can serve you a turn-key plant.
Dry pasta series of production includes:
₹ 20000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1000 kg/hr |
| Capacity | 20 |
| Finish | Polished |
| Material | SS304 |
| Features | Short cut Pasta/ Long cut pasta/ Flat Pasta |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 12 Months |
| Make | Italian |
| Brand | SARP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Single Screw, Twin Screw, Short Cut Pasta, Macaroni, Vermicelli |
| Capacity | 200kg/hr |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Motor Power | 10.5Hp |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS304 |
| Weight | 600kg |
| Phase | Three Phase |
| Features | Best suited for Start ups. |
| Machine Power | 8.5kW |
| Pasta Shape | Fusilli, Penne, Shell, Vermicelli, Elbow |
| Voltage | 400 V |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Size/Dimension | 140x85x180 cm |
| Make | Italian |
| Die dimension: | D. 195 mm |
| Extruder basin dough capacity: | Kg. 30 |
| Mixer/kneader basin dough capacity: | Kg. 50 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Short Cut Pasta, Single Screw, Macaroni |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Pasta Shape | Vermicelli, Fusilli, Elbow, Shell, Penne |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Macaroni, Short Cut Pasta, Single Screw |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Pasta Shape | Fusilli, Elbow, Shell, Penne, Vermicelli |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10Kg/hr |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | Three Phase |
| Material | SS304 |
| Finish | Polished |
| Weight | 60kg |
| Machine Power | 1.5kW |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 6 Months |
| Frequency | 50Hz |
| Output | 10 Kg/hr |
| Dough basin capacity: | Kg. 5 |
| Machine size: | cm. 50x30x113 |
| Die dimension: | D. 74 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Short Cut Pasta, Vermicelli, Macaroni, Single Screw |
| Capacity | 60 Kg/hr |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS304 |
| Weight | 310 Kg |
| Phase | Three Phase |
| Pasta Shape | Vermicelli, Shell, Elbow, Fusilli, Penne |
| Machine Power | 4kW |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Voltage | 400 V |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 6 Months |
| Size/Dimension | cm 127x65x175 |
| Output | 50-100 kg/hr |
| Mixer/kneader basin dough capacity: | Kg. 12 |
| Dough basin capacity: | Kg. 15 |
| Die dimension: | D. 139 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200kg/hr |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Finish | Polished |
| Material | SS304 |
| Weight | 600kg |
| Machine Power | 8.5kW |
| Voltage | 400 V |
| Phase | Three Phase |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 6 Months |
| Size/Dimension | 140x85x180 cm |
| Frequency | 50Hz |
| Output | 200kg/hr |
| Mixer/kneader basin dough capacity: | Kg. 50 |
| Extruder basin dough capacity: | Kg. 30 |
| Die dimension: | D. 195 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Pasta Shape | Penne |
| Die Material | Bronze |
| Extruder Type | Vacuum extruder |
| Pasta Size | Short cut |
| Mounting Type | Insert type |
| Material | Aluminium Bronze |
| Cooling Type | Air cooled |
| Hole Count | 10 holes |
| Application | Rice pasta, Durum wheat, Multigrain, Maida |
| Make | Italian |
| Insert diameter | 16mm |
| Product diameter | 8 mm |
| Brand | Trafile Turconi |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 3000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Short Cut Pasta, Single Screw, Vermicelli, Macaroni |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Pasta Shape | Vermicelli, Shell, Elbow, Penne, Fusilli |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 100 kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Machine Type | Extruder Type |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Vermicelli Thickness | 1 mm |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Raw Vermicelli |
| Phase Type | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Number Of Dies | 2 Dies |
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Pasta Shape | Fusilli |
| Die Material | Bronze |
| Extruder Type | Vacuum extruder |
| Finish | Polished |
| Pasta Size | Short cut |
| Mounting Type | Ring type |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Aluminium Bronze |
| Shape | Circular |
| Application | Cutting |
| Cooling Type | Air cooled |
| Hole Count | 10 holes |
| Origin | Made in Italy |
Minimum order quantity: 50 Piece
Get Latest Price
| Machine Type | Single Screw, Macaroni |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | SS 304 |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Pasta Shape | Shell, Penne, Fusilli, Elbow, Vermicelli |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 unit
Sarang Dongare (Director)
E And S Food Technologies Private Limited
2nd Floor, S2-19, Shoppe Dosti Imperia, Ghodbunder Service Road, Manpada
Thane - 400607, Maharashtra, India