Our range of products include automatic macaroni pasta making machine, semi automatic pasta lines machine, long cut pasta making machine, fresh pasta making machine, automatic pasta lines machine and fully automatic penne pasta making machine.
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Usage/Application | Commercial |
| Snacks Type | PASTA |
| Capacity(Kg/Hr) | 40kg/hr |
| Type Of Namkeen | PASTA |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Consumption | 3.5 kW |
| Voltage | 400V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3500000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 300 kg/hr to 500 kg/hr |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 30 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS |
| Phase | 3 Phase |
| Pasta Shape | Shell, Penne, Vermicelli, Fusilli, Elbow |
| Voltage | 440 V |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | SARP, Sandore, AXOR, CEPI, Sancassianao, Capitanio, etc. |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 2-100 kW |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 20000000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton/hr |
| Material | SS304 |
| Finish | Polished |
| Output | 1 ton/hr |
| Features | Long cut pasta |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 12 Months |
| Make | Italian |
| Brand | AXOR |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Single Screw |
| Capacity | 10Kg/hr |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Motor Power | 1 HP |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS304 |
| Weight | 60 kg |
| Phase | Three Phase |
| Features | Ideal for catering and small shops; automatic rotary blade; adjustable speed motor; |
| Machine Power | 1.5kW |
| Pasta Shape | Elbow, Shell, Penne, Fusilli |
| Voltage | 230V |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 6 Months |
| Size/Dimension | 50x30x113 cm |
| Frequency | 50 Hz |
| Output | 0-50 kg/hr |
| Dough basin capacity: | 5Kg |
| Die dimension: | D. 74 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3800000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Capacity Per Hour | 500 kg/hr |
| Finish | Polished |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Pasta Shape | Shell, Elbow, Penne, Fusilli, Macaroni, Vermicelli, Spaghetti |
| Power Source | Manual |
| Phase | 3 Phase |
| Material | SS304 |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Motor Power | 5 HP |
| Usage Area | Food Factory |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | SARP |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Unit
Get Latest Price
| Machine Type | Macaroni, Short Cut Pasta, Vermicelli, Single Screw |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 30 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS304 |
| Features | Short cut Pasta/ Long cut pasta/ Flat Pasta |
| Pasta Shape | Penne, Elbow, Shell, Vermicelli, Fusilli |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 12 Months |
| Output | 500kg/hr |
| Make | Italian |
| Brand | SARP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Sarp machinery for dry pasta: long and short pasta, regional pasta, and with particular shapes.
Sarp is specialized in designing and realizing industrial machinery for the production of dry pasta with a semiautomatic process. Our plants are thought to sustain a workflow that goes from 200 kg/h to about 700kg of pasta per hour. This type of machinery is ideal if you have a semiautomatic industrial production line of dry pasta or if you need to produce typical regional pasta (for example trofie Genovesi or fregola Sarda), o that has a peculiar and elaborate shape (like the conchiglione). Stamps for pasta that we provide you are interchangeable according to the needs of your production: with a single machine, you can create different types of pasta. Sarp dry pasta lines and machinery are compatible with all the flours: mixed, gluten-free, whole grain, raw or pre-cooked.
₹ 20000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Macaroni, Single Screw |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Pasta Shape | Shell, Elbow, Vermicelli, Fusilli, Penne |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sarang Dongare (Director)
E And S Food Technologies Private Limited
2nd Floor, S2-19, Shoppe Dosti Imperia, Ghodbunder Service Road, Manpada
Thane - 400607, Maharashtra, India