Prominent & Leading Wholesale Trader from Thane, we offer italian pasta making machine, dry pasta production line 700kg/hr, 1 ton/hr pasta production machine, gluten free pasta making machine, fusilli pasta inserts and pasta and macaroni making machine.
₹ 25000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Semi-Automatic, Automatic |
| Capacity Per Hour | 500 kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Finish | Polished |
| Pasta Shape | Elbow, Spaghetti, Vermicelli, Fusilli, Penne, Macaroni, Shell |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Output | 500kg/hr |
| Material | SS304 |
| Features | Short cut Pasta/ Long cut pasta/ Flat Pasta |
| Phase Type | Three Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Control Type | PLC Control |
| Usage Area | Food Factory |
| Power Consumption | 10kw |
| Capacity | 300kg/hr |
Minimum order quantity: 1 Piece
The press/extruder for pasta is suitable for dosing and mixing the raw materials used, the extrusion of the dough is obtained with any type of flour (with gluten or gluten-free, raw, treated, etc.), with or without vacuum.
The range of production capacity goes from about 200 kg/hour in the head to 600 kg/hour of dry product.
The press can work to obtain short pasta, long pasta, or if combined with a calibrator, sheets, and flat pasta.
The right die determines the shape of the pasta and the cutting system provides the right length of the product. After extrusion, pasta will be collected on trays and dried on static dryers.
₹ 30000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Short Cut Pasta, Vermicelli, Twin Screw, Macaroni, Single Screw |
| Capacity | 700kg/hr |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 30 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS304 |
| Pasta Shape | Shell, Vermicelli, Penne, Elbow, Fusilli |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 12 Months |
| Brand | SARP |
| Make | Italian |
Minimum order quantity: 1 Piece
The press/extruder for pasta is suitable for dosing and mixing the raw materials used, the extrusion of the dough is obtained with any type of flour (with gluten or gluten-free, raw, treated, etc.), with or without vacuum.
The range of production capacity goes from about 200 kg/hour in the head to 600 kg/hour of dry product.
The press can work to obtain short pasta, long pasta, or if combined with a calibrator, sheets, and flat pasta.
The right die determines the shape of the pasta and the cutting system provides the right length of the product. After extrusion, pasta will be collected on trays and dried on static dryers.
₹ 30000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Single Screw, Twin Screw, Macaroni, Short Cut Pasta, Vermicelli |
| Capacity | 1 ton/hr |
| Production Capacity | More Than 1000 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 75 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Features | Short cut Pasta/ Long cut pasta/ Flat Pasta |
| Pasta Shape | Penne, Vermicelli, Fusilli, Shell, Elbow |
| Dryer Type | Continuous Dryer |
| Phase | Three Phase |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 12 Months |
| Output | 1 ton/hr |
| Brand | AXOR |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Single Screw, Macaroni |
| Capacity | 1 ton/hr |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 30 kW |
| Die Material | SS 304 |
| Pasta Shape | Fusilli |
| Material | SS304 |
| Features | Short cut Pasta/ Long cut pasta/ Flat Pasta |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 12 Months |
| Output | 100-200 kg/hr |
| Make | Italian |
| Brand | SARP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium Bronze |
| Shape | Circular |
| Insert diameter | 14 mm |
| Product diameter | 7.5 mm |
| Make | Italian |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Vermicelli, Single Screw, Short Cut Pasta, Macaroni |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Pasta Shape | Elbow, Vermicelli, Fusilli, Shell, Penne |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Short Cut Pasta, Macaroni |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Pasta Shape | Shell, Penne, Fusilli, Vermicelli, Elbow |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Usage/Application | Commercial |
| Snacks Type | Pasta |
| Type Of Namkeen | Pasta |
| Automation Grade | Semi Automatic |
₹ 3000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Short Cut Pasta, Single Screw, Vermicelli, Macaroni |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Pasta Shape | Fusilli, Shell, Penne, Vermicelli, Elbow |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | Three Phase |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Finish | Polished |
| Capacity | 10 Kg/h |
| Weight | 60 kg |
| Features | Ideal for catering and small shops; automatic rotary blade; adjustable speed motor; |
| Machine Power | 1.5kW |
| Size/Dimension | 50x30x113 cm |
| Output | 10 Kg/hr |
| Usage/Application | Research |
| Dough basin dough capacity | 5 kg |
| Voltage | 230 V |
| Die Dimensions | 74mm |
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 60 Kg/hr |
| Machine Type | Extrusion |
| Material | SS304 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Single Screw |
| Capacity | 20kg/hr |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Motor Power | HP. 1.8/1.4 |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS304 |
| Weight | Kg. 130 |
| Phase | Three Phase |
| Machine Power | 2 kW |
| Pasta Shape | Fusilli, Vermicelli, Shell, Elbow, Penne |
| Voltage | 400V |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 6 Months |
| Size/Dimension | cm. 84x42x125 |
| Frequency | 50Hz |
| Output | 20 kg/hr |
| Dough basin capacity: | Kg. 5 |
| Die dimension: | D. 94 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1600000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 50 kg/hr |
| Capacity | 40kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Machine Type | Vacuum Extruder |
| Finish | Polished |
| Pasta Shape | Elbow, Spaghetti, Fusilli, Vermicelli, Shell, Macaroni, Penne |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Phase | Three Phase |
| Material | SS304 |
| Weight | 210Kg |
| Machine Power | 3.5 kW |
| Phase Type | Single Phase |
| Voltage | 400 V |
| Motor Power | 3 HP |
| Control Type | VFD Control |
| Usage Area | Food Factory, Pasta Plant |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 6 Months |
| Size/Dimension | 95x60x170 |
| Frequency | 50Hz |
| Output | 40kg/hr |
| Dough basin capacity: | Kg. 8 |
| Die dimension: | D. 109 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Short Cut Pasta |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Snacks Type | Pasta |
| Type Of Namkeen | Pasta |
| Usage/Application | Commercial |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Power Consumption | 9kW |
| Voltage | 230 |
| Pasta Shape | Penne, Shell, Elbow, Vermicelli, Fusilli |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Features | Semi automatic |
| Phase | Three Phase |
| Weight | 610 |
| Design | Italian |
| Grade | 340 |
| Cutter | Yes available |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Capacity(Kg/Hr) | 200kg/hr |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Kg to 500 Kg |
| Finish | Polished |
| Machine Type | Dryer |
| Power Consumption | 8 kW/hr |
| Automation Grade | Automatic Static |
| Material | Puff Panel |
| Weight | 500kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Phase Type | 3 Phase |
| Brand | SANDORE, SARP |
| Dimension | 2 X 3 X 3.2 meter |
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Short Cut Pasta, Macaroni, Single Screw |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Pasta Shape | Shell, Vermicelli, Penne, Fusilli, Elbow |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Pasta Shape | All Type of pasta shape |
| Die Material | Bronze |
| Extruder Type | Vacuum extruder |
| Pasta Size | Short cut |
| Mounting Type | Ring type |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Aluminium Bronze |
| Shape | Circular |
| Cooling Type | Air cooled |
| Hole Count | 10 holes |
| Application | Durum wheat, Multigrain, Rice pasta, Maida |
| Make | Italian |
| Diameter of insert | 15mm |
| Diameter of Product | 8mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Snacks Type | MACARONI PASTA & NOODLE |
| Capacity(Kg/Hr) | 200 KG/HR |
| Type Of Namkeen | MACARONI PASTA & NOODLE |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Consumption | 9 kW |
| Voltage | 400 V |
| Frequency | 50 H z |
| Features | Best suited for Start ups. |
| Weight | 600 kg |
| Design | SS 304 |
| Packaging Size | 140 x 85 x 180 cm |
| Phase Type | 3 PHASE |
| Cutter | electronic rotary blade |
| System Control | SEMI AUTOMATIC |
| Size | 140x85x180 cm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Machine Type | Single Screw, Short Cut Pasta |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Pasta Shape | Shell, Penne, Vermicelli, Elbow, Fusilli |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Tray Dryer |
| Application | Food |
| Heat Source | Hot Air |
| Capacity | >500 kg |
| Type | Tray Dryer |
| Material | puff panel |
| Operating Mode | Batch |
| Body Material | SS304 |
| Heating Resource | Electric Heater/ Hot water coil |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Temperature | 60 C |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| No of trays | 150 |
| No of trolleys | 5 |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium Bronze |
| Shape | Circular |
| Make | Italian |
| Insert diameter | 14mm/27mm/33mm |
| Product diameter | 0.8mm/0.9mm/1mm/1.3mm/1.5mm |
Minimum order quantity: 20 Piece
Sarang Dongare (Director)
E And S Food Technologies Private Limited
2nd Floor, S2-19, Shoppe Dosti Imperia, Ghodbunder Service Road, Manpada
Thane - 400607, Maharashtra, India