Prominent & Leading Wholesale Trader from Thane, we offer mx 40 combi pasta machine, mx 60combi pasta extruder machine, semi automatic pasta making machine, instant pasta making machine, full automatic pasta making machine 300kg and mx 20t pasta machine.
₹ 1600000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Motor Power | 1 HP |
| Machine Type | Extrusion |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS304 |
| Weight | 210Kg |
| Phase | 3 Phase |
| Machine Power | 3.5 kW |
| Pasta Shape | Penne, Shell, Vermicelli, Fusilli, Elbow |
| Voltage | 400V |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Warranty | 6 Months |
| Size/Dimension | 95x60x170 cm |
| Frequency | 50 Hz |
| Output | 40kg/hr |
| Brand | Sandore |
| Usage/Application | Commercial |
| Die Dimensions | 109 mm |
| Dough basin capacity | 8 Kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1800000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Capacity Per Hour | 150 kg/hr |
| Capacity | 60 Kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Pasta Shape | Penne, Fusilli, Shell, Elbow, Vermicelli, Macaroni, Spaghetti |
| Body Material | Stainless Steel |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 3HP |
| Weight | 310kg |
| Features | Best suited for Start ups, Cafeterias |
| Machine Power | 4kW |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | 400 V |
| Control Type | VFD Control |
| Usage Area | Food Factory |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 1 Year |
| Size/Dimension | 127x65x175 |
| Frequency | 50 Hz |
| Output | 60Kg/hr |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Consumption | 4kW |
| Mixer/kneader basin dough capacity | 12 kg |
| Material | SS304 |
| Model | MX 60COMBI |
| Die dimension | 139 mm |
| Dough basin capacity | 15 kg |
| Mixer/kneader motor power | 2 HP |
| Make | Italian |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1000000 / Unit Get Latest Price
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS |
| Capacity | 200-300 kg/h |
| Phase | 3 Phase |
| Pasta Shape | Penne, Vermicelli, Shell, Fusilli, Elbow |
| Voltage | 440 V |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | SARP,Sandore,AXOR,CEPI,Sancassianao,Capitanio,etc. |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 20000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Single Screw, Macaroni, Short Cut Pasta |
| Capacity | 1 ton/hr |
| Production Capacity | 1000 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 30 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS304 |
| Features | Short cut Pasta/ Long cut pasta/ Flat Pasta |
| Pasta Shape | Vermicelli, Elbow, Shell, Penne, Fusilli |
| Dryer Type | Continuous Dryer |
| Phase | Three Phase |
| Material Grade | SS304 |
| Warranty | 12 Months |
| Brand | AXOR |
| Make | Italian |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Vermicelli, Short Cut Pasta, Single Screw, Macaroni |
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Snacks Type | PASTA |
| Type Of Namkeen | PASTA |
| Usage/Application | Industrial |
| Installed Power | 30 kW |
| Die Material | Bronze |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Capacity(Kg/Hr) | 300 |
| Power Consumption | 10KW |
| Voltage | 10KW |
| Pasta Shape | Fusilli, Penne, Shell, Vermicelli, Elbow |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Features | Polished FINISH |
| Phase | Three Phase |
| Weight | 1500 KG |
| Design | VERTICLE |
| Phase Type | 3 PHASE |
| Grade | FOOD |
| Cutter | Short cut Pasta/ Long cut pasta/ Flat Pasta |
| Size | 8 * 8 APPROX |
| Material | FOOD GREAD SS |
| Machine Size | 8 * 8 APPROX |
| Production Rate | AS PER MATERIAL |
| System Control | Semi-Automatic, Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
The press/extruder for pasta is suitable for dosing and mixing the raw materials used, the extrusion of the dough is obtained with any type of flour (with gluten or gluten-free, raw, treated, etc.), with or without vacuum.
The range of production capacity goes from about 200 kg/hour in the head to 600 kg/hour of dry product.
The press can work to obtain short pasta, long pasta, or if combined with a calibrator, sheets, and flat pasta.
The right die determines the shape of the pasta and the cutting system provides the right length of the product. After extrusion, pasta will be collected on trays and dried on static dryers.
₹ 1000000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Material | SS304 |
| Capacity | 20 kg/hr |
| Finish | Polished |
| Weight | 130 kg |
| Machine Power | 2 kW |
| Voltage | 400 V |
| Phase | 3 Phase |
| Warranty | 6 Months |
| Size/Dimension | 84x42x125 cm |
| Frequency | 3 |
| Output | 20 kg/hr |
| Brand | Sandore |
| Usage/Application | Commercial Research |
| Die Dimensions | 94 mm |
| Dough basin capacity | 5 kg |
₹ 17500000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Capacity | 200-300 kg/h |
| Brand | SARP, Sandore, AXOR, CEPI, Sancassianao, Capitanio, etc. |
| Material | SS |
| Finish | Polished |
| Weight | 1200 kgs |
| Voltage | 440 V |
| Phase | 3 Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Industrial |
Sarang Dongare (Director)
E And S Food Technologies Private Limited
2nd Floor, S2-19, Shoppe Dosti Imperia, Ghodbunder Service Road, Manpada
Thane - 400607, Maharashtra, India