Pioneers in the industry, we offer water doser - mixer from India.
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Application | Water treatment |
| Flow rate | 1 LPH |
| Max pressure | 3 kg/cm² |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Design | Italian |
| Usage/Application | Bakery |
| Power Source | Electric |
| Dosed chemical | Chlorine |
| Pump type | Diaphragm |
| Tank capacity | 200 L |
| Type | DOSER-MIXER |
| Model Name/Number | DOMIX 60-70, TRIDOMIX 50-100, DOMIX 45A, DOMIX 45, DOMIX 35, DOMIX 30, DOMIX 30Plus, DOMIX 25,DOMIX |
| Size | 1/2", 3/4" |
| Style | Water Doser Mixer |
| Design Type | Standard, Customized |
| Material | Stainless Steel, ABS |
| Used for Making | Biscuit/Cookies, Pizza, Bread |
| Brand | STM |
| Skid material | SS304 |
| Motor power | 0.18 kW |
| Power supply | 230V AC |
| Automation | Semi automatic |
| Features | Excellent Precision, Perfect integration with STM Chillers, Easy to install |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sarang Dongare (Director)
E And S Food Technologies Private Limited
2nd Floor, S2-19, Shoppe Dosti Imperia, Ghodbunder Service Road, Manpada
Thane - 400607, Maharashtra, India